Bakteriálna vaginóza

Trápi až 2 z 3 žien

Pociťujete pálenie, svrbenie a máte nepríjemne zapáchajúci výtok? O tom, že  je vaše intímne prostredie narušené, niet pochýb. Mnoho žien pripisuje vyššie spomenuté príznaky mykóze a volí neadekvátnu liečbu. Takmer 16% žien praktizuje pravidelne tzv. samoliečbu a takmer polovica z týchto žien nevie, o aký typ choroby v ich prípade ide, čo môže pri zvolení nesprávnej liečby viesť až k chronickému zápalu.  Nepodceňujte to a voľte prvú pomoc vo forme kyseliny mliečnej a glykogénu, ktorá nielenže účinkuje rýchlo, ale aj dlhodobo pôsobí.

Keď si mylne myslíme, že je problémom mykóza

Ženský organizmus a pošva sú dôležité orgány, ale musíme uznať, že sú aj veľmi senzitívne na vnímanie zmien vnútorného i vonkajšieho prostredia. Svedčí o tom aj fakt, že až 67 % žien máva každoročné intímne ťažkosti a takmer polovica z nich nevie, ako ich správne liečiť, a tým aj odstrániť hlavnú príčinu vzniknutého problému. Až tri štvrtiny žien mylne spája svrbenie, pálenie a zápal v pošve s mykózou. Za neznámu chorobu je považovaná bakteriálna vaginóza, pričom postihuje až 2 z 3 žien.[1] „Vaginálna mykóza je infekcia pošvy spôsobená kvasinkami z rodu Candida, najčastejšie  Candida albicans, kedy pôsobením rizikových faktorov môže dôjsť k ich premnoženiu,“ hovorí MUDr. Jozef Španka.

[1] Prieskum realizovaný na vzorke 579 žien spoločnosťou Exeltis pod značkou Lactofeel

Neznámy nepriateľ intímneho prostredia, bakteriálna vaginóza

Účinnou zbraňou proti symptómom bakteriálnej vaginózy – nadmernému výtoku, nepríjemnému zápachu a nepríjemným pocitom je vaginálny gél Lactofeel, ktorého účinnosť bola preukázaná aj v klinických štúdiách7, ako ekvivalentná liečba k antibiotikám.7 Bakteriálna vaginóza je častým prejavom nerovnováhy pošvovej flóry. „Bakteriálna vaginóza (BV) je stav, kedy sa pri narušení normálnej vaginálnej flóry začnú množiť anaeróbne baktérie (napr. Gardnerella vaginalis, kmene Prevotella, Mycoplasma hominis a kmene Mobiluncus),“ upresňuje gynekológ. Jej charakteristickým znakom je silný, vodnatý, sivobiely výtok z pošvy s rybím zápachom. Stabilitu pošvového prostredia zabezpečujú baktérie rodu Lactobacillus. Práve tie chránia vaginálnu sliznicu pred patogénnymi mikroorganizmami. Nízke pošvové pH (3,8 – 4,5) sa tradične považuje za jeden z najsilnejších ochranných mechanizmov. Narušenie stability mikroflóry a zníženie počtu, až vymiznutie laktobacilov, sú dôležitými faktormi vzniku infekcií pošvy. V súčasnosti sa na liečbu bakteriálnej vaginózy bežne používajú antibiotiká. Za nevýhodu antibiotickej liečby bakteriálnej vaginózy sa považujú časté opakovania ochorenia v priebehu niekoľkých týždňov až mesiacov. Ďalšou nevýhodou je negatívny účinok antibiotík na veľmi potrebné laktobacily. Aj v tomto prípade je lepšia prevencia ako liečba.

Správnou intímnou hygienou k intímneho zdraviu

Ako už bolo vyššie spomenuté, je veľmi dôležité dbať na prevenciu a udržiavanie správneho (kyslého) pH intímneho prostredia pomocou glykogénu, ktorý poskytuje živiny pre laktobacily, podporuje množenie laktobacilov, a tým účinne pomáha proti abnormalnému výtoku a nepríjemnému pocitu v pošve. Nesmieme zabudnúť na veľmi potrebnú kyselinu mliečnu, ktorá obnovuje prirodzené pH pošvy, čím ho navráti k normálnym hodnotám (pH 3,8-4,2). Kyselina mliečna navyše zastavuje množenie anaeróbnych baktérií a neutralizuje amíny produkované anaeróbnymi baktériami, ktoré sú pôvodcami nepríjemného rybieho zápachu.  Mnoho žien robí základnú chybu, keď sa rozhodne liečiť prirodzený, nezapáchajúci biely výtok voľnopredajnými antimykotikami, ktorý nepredstavuje žiadnu formu vaginálneho zápalu. Konajú tak v domnienke, že ide o kvasinkovú infekciu pošvy – mykózu a majú pocit, že liečba nezaberá.

YouTube
Prehrať video

LACTOFEEL

Vynikajúcim riešením a prvou pomocou je vaginálny gél s klinicky overenou účinnosťou, ktorý je voľne dostupný v každej lekárni. Lactofeel obsahuje dve látky, ktoré sú potrebné na nastolenie rovnováhy vnútorného prostredia pošvy, a to –  kyselinu mliečnu a glykogén. Kyselina mliečna okamžite vytvorí potrebné prirodzene kyslé prostredie v pošve. Tým sa rýchlo zastaví množenie škodlivých baktérií, podporí sa rast baktérií kyseliny mliečnej. Glykogén podporuje tento ozdravný proces, pretože slúži ako živina pre baktérie kyseliny mliečnej a napomáha ich rýchlemu množeniu. Zmierňuje a odstraňuje nepríjemnosti a problémy, ktoré spôsobuje bakteriálna vaginóza.  Je možné ho používať preventívne, ale aj vtedy, ak už problémy nastanú. Keďže vaginálny gél Lactofeel napodobňuje prirodzené obranné mechanizmy v pošve, je jemný i bezpečný a môže sa užívať počas tehotenstva aj dojčenia.

Každé balenie Lactofeelu obsahuje 7 túb na jednorazové použitie. Obsah je tak prakticky a hygienicky balený v tube s aplikátorom. Je vhodný aj na cestovanie, takže vás nepríjemnosti nezaskočia, ani keď budete mimo domova.