Probiotiká pre ženy:
Obnova pošvovej mikroflóry po antibiotikách
Slovo flóra obvykle označuje rastlinstvo či kvety, avšak keď hovoríme o vaginálnej mikroflóre máme na mysli iné organizmy.
Zdravú vaginálnu mikroflóru tvoria úplne prirodzene vaginálne baktérie.
Pošva má dokonca vyššiu koncentráciu baktérií než akékoľvek iné časti ľudského tela, predbehne ju len hrubé črevo.
Prirodzená mikroflóra pošvy
V prirodzenej pošvovej mikroflóre nájdeme najmä baktérie nazývané laktobacily, ktoré sú pre zdravie ženy veľmi potrebné. Pre správne fungovanie týchto dobrých baktérii je však potrebné udržať vo vaginálnej mikroflóre kyslé prostredie.
pH pošvy
pH je chemický ukazovateľ, ktorý ukazuje ako kyslá alebo zásaditá je látka, v našom prípade aké kyslé alebo zásadité je prostredie pošvy. Stupnica sa pohybuje od 0 do 14. Ak je pH menej ako 7, látka je kyslá a pH viac ako 7 je zásadité.
pH zdravej pošvy
Úroveň pH vašej vagíny, či už je kyslá alebo zásaditá, hrá dôležitú úlohu pri určovaní toho, či je zdravá. Normálna vaginálna hodnota pH je medzi 3,8 a 4,5, čo znamená, že tam dole máme mierne kyslé prostredie.
To, čo považujeme za „normálnu“ hladinu pH, sa však môže mierne líšiť v závislosti od životnej fázy v ktorej sa nachádzate. Napríklad počas reprodukčných rokov, vo veku 15 až 49 rokov, by vaše vaginálne pH malo byť nižšie alebo rovné číslu 4,5. Naopak pred prvou menštruáciou alebo po menopauze je zdravé pH vyššie ako 4,5.
Kyslé pošvové prostredie ženu chráni. Vytvára bariéru, ktorá bráni prirýchlemu množeniu nezdravých baktérií či kvasiniek a následnej tvorbe infekcie.
Zasadité prostredie pošvy (vysoké pH pošvy)
Vysoká hladina pošvového pH, teda zmena na zásadité prostredie pošvy, poskytuje ideálnu príležitosť pre množenie nezdravých baktérií. Zásadité vaginálne pH môže spôsobovať:
Bakteriálna vaginóza
Ide o ochorenie spôsobené bakteriálnym premnožením, ktoré spôsobuje „rybí“ zápach tam dolu, spolu s neobvyklým sivým, bielym alebo žltým vaginálnym výtokom. Môže tiež vyústiť do pošvového svrbenia a pálenia počas močenia.
Trichomoniasis
Pohlavne prenosná choroba je spôsobená parazitom Trichomonas vaginalis. Ochorenie u väčšiny infikovaných zvyčajne nespôsobuje príznaky, ale môže napomôcť k vzniku ďalších závažnejších pohlavných chorôb, ako je HIV.
Vplyv pH pošvy na plodnosť
Kyslá vagína zvyčajne nespôsobuje choroby. Ak ale kyslosť príliš stúpne, mohlo by to znížiť plodnosť. Spermiám sa totiž darí najmä v alkalickom (zásaditom) prostredí. Optimálne pH na to, aby spermie plávali, je medzi 7,0 a 8,5. Počas sexu dočasne stúpne hladina pH vo vagíne, čím sa bežne kyslé prostredie stane zásaditejším, aby chránilo spermie.
Lactobacily – baktérie prospešné pre ženský organizmus
Vo vagíne žije viac ako 50 rôznych druhov drobných organizmov, mikróbov. Mnohé z týchto mikróbov sú typom baktérií, ktoré nazývame lactobacily. Tieto baktérie pomáhajú udržiavať pošvu zdravú a bránia tak vzniku infekcie.
Lactobacillus acidophilus je najčastejšie skúmaný probiotický kmeň, ktorý udržiava zdravú pošvovú rovnováhu. Medzi ďalšie dva dôležité však patria aj lactobacillus rhamnosus a lactobacillus reuteri. Lactobacillus bojuje proti škodlivým baktériám, zabíja ich a zabraňuje ich šíreniu. Týmto dobrým baktériám môže pomôcť zníženie príjmu cukru, strava bohatá na prirodzené probiotiká či veľa čerstvého ovocia, zeleniny a celozrnných výrobkov.
Nedostatok laktobacilov môže spôsobovať:
- rybí zápach
- výtok
- nepohodlie
- svrbenie
Vaginálna nerovnováha
Nedostatok lactobacilov a nadmerné množenie iných mikróbov môže spôsobiť nerovnováhu v pošve. Stavy, ktoré sú spôsobené vaginálnou nerovnováhou sú zvyčajne mierne až stredne závažné a nespôsobujú vážne zdravotné problémy. Nerovnováha sa môže vyskytnúť z mnohých dôvodov a tiež môže mať viacero následkov.
Dôvody, kvôli ktorým dochádza k vaginálnej nerovnováhe:
- nechránený sex s partnerom
- zmeny v hormónoch
- menštruácia
- nedodržiavanie správnych hygienických návykov
Ide o bežné situácie, nerovnováha vaginálneho prostredia sa môže týkať každej ženy. Vaginálna nerovnováha môže tiež zvýšiť šance na infekciu močových ciest. Tú však nespôsobujú rovnaké patogény, ako tie, ktoré spôsobujú vaginálne infekcie.
Vplyv antibiotík na intímne zdravie ženy
Antibiotiká, ktoré vám predpíše lekár, vás síce vyliečia, no možno si po nich odnesiete aj darček v podobe kvasinkovej infekcie. Lieky totiž môžu úplne rozhádzať jemnú rovnováhu normálnych baktérií nachádzajúcich sa vo vagíne, kvôli čomu sa môže zmeniť aj vaginálne pH. Po antibiotikách tak môžete byť žena náchylnejšia na premnoženie kvasiniek.
Vplyv antibiotík je individuálny, čo potvrdila aj doktorka Dweck pre portál o zdraví: “Niektoré ženy užívajú tieto lieky a nemajú absolútne žiadny problém.” Dlhodobé užívanie antibiotík však môže mať väčší vplyv na rovnováhu pošvovej flóry. Ak ste náchylná na kvasinkové infekcie, poraďte sa so svojím lekárom o užívaní perorálneho probiotiká pre ženy a užívaní protikvasinkových liekov. Probiotiká na obnovenie pošvovej mikroflóry sú pri užívaní antibiotík veľmi prospešné.
Svrbenie po antibiotikách
Antibiotiká sa používajú na ničenie škodlivých baktérií v tele, no pri tomto procese môžu zničiť aj užitočné baktérie, čo neskôr spôsobuje kvasinkovú infekciu. Vaginálne kvasinkové infekcie sú plesňové infekcie pošvy. Vznikajú, keď sa druh plesne zvaný Candida, ktorý sa prirodzene vyskytuje vo vagíne, začína vymykať spod kontroly. Infekcie kvasinkami môžu spôsobiť intenzívne svrbenie a podráždenie vagíny aj vulvy – vonkajších častí ženských genitálií. Používanie voľnopredajných vaginálnych krémov napomáha predchádzaniu a liečbe kvasinkových infekcii spôsobenými antibiotikami. Antifungálne látky v krémoch môžu dočasne nahradiť dobré baktérie a pracovať tak, aby udržali kvasinky v potrebnej hladine.
Tipy na zníženie rizika nepríjemnej svrbivej kvasinkovej infekcie:
- Čo najskôr sa prezlečte z mokrých plaviek a spodnej bielizne, kvasinkám sa totiž darí vo vlhkom prostredí.
- Zaobstarajte si prírodný vaginálny gél, ktorý napomáha k tvorbe dobrých baktérii.
- Vyhýbajte sa vírivkám a veľmi horúcim kúpeľom- jediné, čo kvasinky milujú viac ako vlhké prostredie, je prostredie ktoré je vlhké a teplé zároveň.
- Noste voľné oblečenie, tesné nohavice totiž môžu zvýšiť teplo a vlhkosť okolo vašej vulvy.
- Noste priedušné bavlnené spodné prádlo, ktoré napomáha udržiavať všetko tam dole chladné a suché.
- Nikdy sa nesprchujte, sprchovanie totiž odstraňuje zdravé baktérie.
Vplyv antibiotík na menštruačný cyklus
Antibiotiká často rozhádžu menštruačný cyklus, no vedecké zistenia v tejto téme chýbajú. Ženy často z tohto problému obviňujú lieky, pritom odborníci skôr poukazujú na vplyv stresu, spojeného s chorobou. Najčastejšie sa stresujeme kvôli práci, traumatizujúcej udalosti alebo len kvôli mimoriadne náročnému mesiacu, no veľkú dávku stresu zažívame aj počas ochorenia. Infekcia môže byť najintenzívnejšia forma stresu, ktorú naše telo musí vydržať.
Takže ak užívate antibiotiká na infekciu je celkom možné, že sa vaše vystresované telo rozhodne trochu si od pravidelnej menštruácie oddýchnuť. Je však dokázané, že existuje jedno antibiotikum, ktoré ovplyvňuje menštruačný cyklus. Ide o rifampín, silný liek, ktorý sa používa na zastavenie šírenia baktérií spôsobujúcich tuberkulózu v tele.
Probiotiká na obnovu mikroflóry pošvy
Probiotiká podporujú zdravé baktérie, ktoré sa starajú o prirodzenú rovnováhu vaginálnej mikroflóry. V pošve bežne fungujú dobré baktérie zvané Lactobacillus acidophilus. Keď je lactobacilov nedostatok, premnožia sa škodlivé baktérie, ktoré spôsobujú napríklad nepríjemnú a svrbivú baktérialnu vaginózu.
Vplyv dobrých baktérii potvrdil aj doktor Mindy Haar z New Yorkského inštitútu pre technológiu: „V posledných rokoch sa objavil sľubný výskum, ktorý naznačuje, že probiotiká môžu byť účinné pri liečbe niektorých stavov vyvolaných zmenami rovnováhy vaginálneho pH.“
Vaginálne probiotiká môžu ženy prijímať vo forme mastičiek, tabletiek, či vybraných potravín.
Ako obnoviť lactobacily v pošve:
- Prijímať dostatok fermentovaných potravín a nápojov, ako napríklad jogurt a kefír, kyslá kapusta, kyslé uhorky, tempeh či kombucha
- Zabezpečiť si vhodné vaginálne probiotiká pre ženy
Gynekologické Probiotiká pre ženy
Niektoré vedecké štúdie naznačujú, že probiotiká v jogurte alebo gynekologických probiotikách môžu zabrániť nerovnováhe v pošve.
V štúdii z roku 1996 lekári zistili, že ženy, ktoré jedli jogurty obsahujúce laktobacillus acidophilus, mali vo vagínach väčšie množstvo baktérií laktobacila ako tie, ktoré jogurt nejedli. U žien, ktoré ho zaradili do jedálnička, bola tiež menšia pravdepodobnosť výskytu vaginózy.
Tieto výsledky naznačujú, že prirodzené probiotikum malo určitý ochranný účinok proti vaginálnej nerovnováhe. Nie je však možné zaradiť do jedálnička také množstvo jogurtu, aké by si naša vagína zaslúžila. Mnohé ženy teda siahajú po prírodných vaginálnych géloch.
Mikroživiny, ktoré ženská pošva potrebuje
Medzi najčastejšie mikroživiny, ktoré napomáhajú správnemu fungovaniu pošvy, patrí kyselina listová zastúpená v listovej zelenine, ovocí či mäse, vitamín D, ktorý získavame zo slnečného žiarenia, alebo železo, ktoré ženy strácajú počas menštruácie.
Rovnako dôležité sú aj mikroživiny, ktoré napomáhajú laktobacilom, tie však tak ľahko v jedle nenájdeme. Ide o kyselinu mliečnu, ktorá je, spolu s peroxidom vodíka, produktom laktobacilov, či glykogén, ktorý laktobacilom poskytuje potrebné živiny. Podľa objavov v štúdii má glykogén značný vplyv na udržanie dobrých baktérií vo vagíne.
Kyselina mliečna
Kyselina mliečna zabezpečuje kyslosť v pošve. Vďaka správnemu pH môžu vo vagíne fungovať a ďalej rásť ženské probiotiká- laktobacily.
Glykogén
Glykogén poskytuje laktobacilom živiny a tak podporuje ich rýchly rast v pošve.
Vaginálne probiotiká na prírodnej báze
O správne fungovanie vaginálnej flóry sa treba neustále starať. Hoci ženské telo má schopnosť udržiavať prostredie v pošve v normálnom stave, sú momenty kedy je vhodné telu pomôcť.
Najúčinnejšiu formu pomoci predstavujú práve probiotiká na obnovenie pošvovej mikroflóry. Probiotiká pre ženy sú látky na prírodnej báze, ktoré napomáhajú správnemu fungovaniu tam dole. Ich úlohou nie je pošvové prostredie meniť pomocou chemických látok, ale naopak podporovať prirodzený proces.
Príkladom vhodného prírodného gynekologického probiotika je Lactofeel, ktorý je zložený z dvoch látok, pričom obe sa už prirodzene nachádzajú v pošve. Ide o kyselinu mliečnu a glykogén, ktorých prítomnosť je potrebná na nastolenie rovnováhy vnútorného prostredia vagíny.
Kyselina mliečna okamžite vytvorí potrebné prirodzene kyslé prostredie v pošve. Tým sa rýchlo zastaví množenie škodlivých baktérií, podporí sa rast prospešných a tak sa nastolí rovnováha vnútorného prostredia pošvy. Glykogén podporuje tento ozdravný proces a napomáha rýchlemu množeniu správnych baktérií.
Praktické balenie vo forme malej tubičky vaginálneho gélu sa zmestí aj do kabelky a poskytuje prvú pomoc pri pálení v pošve, svrbení a aj pri nepríjemnom zapáchajúcom výtoku. Tento vaginálny gél tak zabezpečuje správne fungovanie vaginálnej mikroflóry a funguje ako prevencia celej rady intímnych problémov.