Výtok z pošvy

Farba a konzistencia vaginálneho výtoku sú indikáciou intímneho zdravia ženy.

Farba a konzistencia výtoku z pošvy sú jedným z parametrov, ktorým ženy môžu sledovať svoje intímne zdravie. Pri neprítomnosti ochorenia je vaginálny výtok bielej alebo priesvitnej farby, nemá silný zápach. 

Zmeny výtoku z pošvy môžu byť v niektorých situáciách len krátkodobé a nesignalizujú žiadny zdravotný problém. Isté druhy výtoku sú však vždy prejavom ochorenia a vyžadujú si vašu pozornosť.

Kedy stačí domáca liečba a kedy je nevyhnutná návšteva lekára?

Príčiny problematického výtoku

Nezdravé farby vaginálneho výtoku sa objavujú napríklad pri narušení vaginálnej mikroflóry, pri bakteriálnych a kvasinkových infekciách.

Konzistencia a farba výtoku závisí od viacerých faktorov, napríklad fázy menštruačného cyklu, hormónov. Nezdravé farby výtoku z pošvy sa objavujú napríklad pri narušení vaginálnej mikroflóry, pri bakteriálnych a kvasinkových infekciách ale aj pri niektorých závažnejších gynekologických ochoreniach.

Príznaky nezdravého výtoku

Atypický výtok z pošvy si ženy všimnú najčastejšie podľa zmenenej farby, hustoty alebo vône. Každá žena už pozná, ako približne vyzerá jej bežný výtok počas rôznych fáz cyklu. Na základe toho si viete odsledovať, či sa výtok mení na problematický.

Hrudkovitý výtok

Hrudkovitý výtok je príznakom kvasinkovej infekcie vyvolanej Candida albicans – kvasinkou bielou.

Hrudkovitý výtok je najcharkeristickejší pri kvasinkovej infekcii vyvolanej Candida albicans – kvasinkou bielou. Pri hrudkovitom výtoku sa tiež stretávame s podráždením vulvy, môže byť začervenaná, prípadne svrbieť. Hrudkovitý výtok zvyčajne nie je sprevádzaný zmenou vône.

Zapáchajúci výtok

Nepríjemný vaginálny rybací zápach býva pri bakteriálnej vaginóze.

Vyvolávateľom nepríjemného vaginálneho rybieho zápachu býva bakteriálna vaginóza. Stretáva sa s ňou 10 – 50 % žien v reprodukčnom veku. Bakteriálna vaginóza je vyvolaná anaeróbnymi baktériami. Ak sú prospešné bakteriálne kmene, ako napríklad laktobacily, oslabené, dochádza k premnoženiu škodlivejších patogennych kmeňov.

Problematické farby výtoku

Ženy sa môžu stretnúť so zeleným, krvavým, bielym alebo hnedým výtokom.

Iné ako bežné farby výtoku môžu ale nemusia indikovať zdravotný problém. Medzi najfrekventovanejšie farby, s ktorými sa ženy môžu stretnúť patrí zelený, krvavý, biely alebo hnedý výtok.

Zelený výtok

Príčinou zeleného výtoku je bakteriálna infekcia, napríklad pri bakteriálnej vaginóze, ale aj sexuálne prenosných ochoreniach ako kvapavka, chlamýdie alebo trichomoniáze.

Krvavý výtok

Krvavý výtok z pošvy je nevyhnutné posudzovať v kontexte menštruačného cyklu, tesne pred menštruáciou alebo po menštruácii je prirodzený a predstavuje len zvyškové vylučovanie menštruačnej krvi. Mimo cyklu alebo v tehotenstve je nevyhnutné navštíviť lekára.

Biely výtok

Biely výtok bez zápachu je prirodzený, ak má zápach alebo je hrudkovitý, môže byť prejavom kvasinkovej infekcie.

Hnedý výtok

Objavuje sa vo viacerých situáciách, napríklad je jedným z prvých znakov tehotenstva, niektoré ženy mávajú hnedý výtok aj počas ovulácie, prípadne tesne po menštruácii.

Liečba vaginálneho výtoku

Miernejšie formy vaginálneho diskomfortu si nevyžadujú návštevu lekára. Vyskúšať môžete rôzne voľnopredajné prípravky, ktoré majú antibakteriálne vlastnosti, prípadne regenerujú vaginálnu mikroflóru

Ak prejavy nemiznú po týždni, alebo sa objavia aj iné ťažkosti ako bolesť pohlavných orgánov a podbruška, prípadne zvýšená teplota, horúčka, vyhľadajte lekára.

Vaginálny gél

Lieková forma gél je praktická na použitie, pretože dochádza k vstrebávaniu celého obsahu. Pri použití tablety nemusí byť sliznica dostatočne vlhká a môže sa stať, že obsah nebude vstrebaný, čím sa znižuje účinnosť daných zložiek. Pri vaginálnom géle sa vstrebáva celé množstvo, aplikácia je bezbolestná a pohodlná. Vaginálne gély sa aplikujú večer pred spaním.

Domáca liečba zapáchajúceho výtoku

Babské recepty odporúčajú pri vaginálnych ťažkostiach rôzne overené rady, nie všetky sú však medicínsky správne a bezpečné. Medzi najčastejšiu patrí napríklad potieranie postihnutých miest bielym jogurtom. Jogurt síce obsahuje probiotiká, na takéto použitie však nie je vhodný, pretože nie je dostatočne čistý na vnútorné použitie. Namiesto bieleho jogurtu siahnite po produktoch s probiotickými zložkami, ktoré sú na to určené svojím zložením aj hygienickým balením.

Prevencia

Súčasťou prevencie vaginálnych ochorení sú:

  • Zdravá životospráva, konzumácia dostatku zeleniny a ovocia, znížený príjem jednoduchých sacharidov. Strava bohatá na cukry môže prispievať k rozvoju vaginálnej mykózy, pretože cukry slúžia ako potrava pre kvasinky. 
  • Na intímnu hygienu používajte produkty na to určené. Obsahujú rôzne zložky, ktoré citlivú sliznicu ošetrujú, dezinfikujú a ochraňujú. Intímne mydlá obsahujú napríklad kyselinu mliečnu, prebiotické zložky, mentol, čajovník, glycerín a podobne. 
  • Preventívne môžete užívať probiotiká, či už v perorálnej forme alebo lokálne na vkladanie do vagíny. Ich užívanie vedie k zvýšeniu množstva zdravých probiotických kmeňov. Bohatá vaginálna mikrobiota je následne menej náchylnejšia na rozvoj kvasinkovej infekcie alebo bakteriálnej vaginózy
  • Dbajte na svoje sexuálne zdravie, používajte bariérovú antikoncepciu. Pri podozrení na sexuálne prenosné ochorenia sa dajte otestovať. Ak sa sexuálne prenosné ochorenie potvrdí, je nevyhnutné preliečiť aj partnera. 
  • Noste spodnú bielizeň z prírodných materiálov.