Čo znamená nezdravá farba výtoku

Čo znamená nezdravá farba vaginálneho výtoku

Určité zmeny vo farbe a konzistencii ženského vaginálneho výtoku sú prirodzené a dejú sa fyziologicky. Zafarbenie výtoku pri zdravej vaginálnej mikrobiote závisí od viacerých vecí, najmä však od ženských hormónov ako progesterón a estrogén. 

Bežne je vaginálny výtok zafarbený na bielo alebo priesvitno, konzistenčne môže byť tekutejší alebo hustejší, nenachádzajú sa v ňom však žiadne hrudky ani iné pevné zložky. 

Iné farby výtoku môžu signalizovať gynekologický problém rôzneho charakteru.

Zelený výtok signalizuje bakteriálnu infekciu.

Zelené zafarbenie výtoku vo väčšine prípadov signalizuje bakteriálnu infekciu. 

Medzi najbežnejšie patrí bakteriálna vaginóza. Najčastejšie je vyvolaná premnožením nezdravých probiotických kmeňov, ktoré sa vo vagíne prirodzene vyskytujú. Keď sa však prospešné kmene z rôznych príčin oslabia (užívanie antibiotík, hormonálnej antikoncepcie, nepoužívanie bariérovej antikoncepcie, zlá životospráva), dochádza k premnoženiu škodlivých bakteriálnych kmeňov.

Zelený výtok môže tiež signalizovať prítomnosť sexuálne prenosného ochorenia, napríklad trichomoniáza, chlamýdie, kvapavka. Varovné signály, pri ktorých je dobré navštíviť lekára sú silná bolesť podbruška alebo teplota.

Biely hrudkovitý výtok spojený so svrbením je príznakom vaginálnej mykózy.

Nezapáchajúci biely výtok bez hrudkovitej konzistencie nemusí signalizovať žiadny problém a je súčasťou bežného cyklu ženy. Spozornieť by ste mali pri atypickej konzistencii alebo zápachu

Biely hrudkovitý výtok spojený so svrbením a pocitom diskomfortu je príznakom vaginálnej mykózy. Miernejšie formy mykózy sa dajú preliečiť voľnopredajnými liekmi, rozsiahlejšia mykóza môže vyžadovať návštevu lekára.

Hnedý výtok môže byť symptómom sexuálne prenosných ochorení ako chlamýdie a kvapavka.

S hnedým výtokom sa ženy stretávajú tesne pred alebo po období menzesu, kedy je hnedý výtok spôsobený počiatočným alebo zvyškovým vylučovaním krvi. U niektorých žien je hnedý výtok bežný aj okolo obdobia ovulácie. 

Hnedý výtok môže taktiež signalizovať prípadné tehotenstvo. Objavuje sa v období nidácie – uhniezdovania vajíčka v maternici. Trvá zvyčajne 1 – 3 dni. 

V neposlednom rade môže byť hnedý výtok symptómom sexuálne prenosných ochorení ako chlamýdie alebo kvapavka, prípadne bakteriálneho zápalu panvy.

Žltý výtok hovorí o prebiehajúcej infekcii.

Žltý výtok taktiež nie je fyziologickým a hovorí o prebiehajúcej infekcii. Objavuje sa napríklad pri cervicitíde – zápale krčka maternice, pri bakteriálnej vaginóze, pri sexuálne prenosných ochoreniach a pri vulvovaginitíde – zápalovom kvasinkovom ochorení pošvy.

Žltozelený výtok je príznakom prebiehajúceho gynekologického ochorenia.

Žltozelený výtok je podobne ako pri žltom alebo zelenom výtoku príznakom prebiehajúceho gynekologického ochorenia, či už sa jedná o sexuálne prenosné choroby alebo o dysbiózu na úrovni vaginálneho mikrobiómu.

Ružový výtok môže byť prejavom hormonálnej dysbalancii, pri cyste v oblasti reprodukčných orgánov, pri mimomaternicovom tehotenstve alebo pri spontánnom potrate.

V období pred menštruáciou sa môže objaviť špinenie v podobe ružového výtoku. V tomto prípade nepredstavuje žiadne riziko. Taktiež môže byť prvým prejavom tehotenstva v období implantácie embrya.

Ružový výtok však môže byť aj prejavom závažnejších stavov, napríklad pri hormonálnej dysbalancii spojenou s nízkymi hladinami estrogénov, pri cyste v oblasti reprodukčných orgánov, pri mimomaternicovom tehotenstve alebo pri spontánnom potrate. Pozorne preto sledujte aj iné symptómy, ktoré by mohli naznačovať závažnejšie diagnózy.

Dlhodobejšie krvácanie mimo cyklu môže naznačovať rôzne hormonálne poruchy, tehotenstvo, ochorenie štítnej žľazy, PCOS a iné ochorenia urogenitálneho traktu.

Krvácanie alebo výtok s prímesou krvi mimo menštruačného cyklu môže byť zapríčinený viacerými stavmi. Ak sa vyskytuje ojedinele a nie sú prítomné iné prejavy, ako napríklad teplota a silná bolesť, nemusí sa jednať o závažný stav.

Dlhodobejšie krvácanie mimo cyklu, prípadne krvácanie spojené s inými ťažkosťami môže naznačovať rôzne hormonálne poruchy, tehotenstvo, ochorenie štítnej žľazy, pri syndróme polycystických vaječníkov a iných ochoreniach urogenitálneho traktu.

Bežné ženské gynekologické ochorenia sa raz za čas vyskytnú u každej ženy. Bakteriálnu vaginózu a kvasinkovú infekciu je možné liečiť aj bez návštevy lekára. Na liečbu sa používajú vaginálne tablety, vaginálne gély alebo výplachy. Výnimkou sú tehotné ženy, ktoré by mali navštíviť lekára pri akýchkoľvek zmenách výtoku. 

Ak si však nie ste istý, čo je príčinou zmeny zafarbenia, množstva alebo konzistencie, je nevyhnutná návšteva lekára. Ten na základe kultivácie z vagíny zistí, o aký patogén sa jedná a ná základe toho zvolí vhodnú liečbu – antimykotiká pri mykóze a antibiotiká pri baktériách spôsobujúcich sexuálne prenosné ochorenia alebo vaginózy.