Výtok v tehotenstve a ďalšie nepríjemnosti tam dole, o ktorých tehotné ženy nehovoria

Počas tehotenstva sa mení rovnováha pH vo vagíne a vytvára sa tak priaznivejšie prostredie pre rast kvasiniek

Opúchajúce nohy, zvracanie a bolesti v chrbtici.

Tieto príznaky pozná takmer každá žena, menej často sa však spomínajú zmeny, ktoré prebiehajú tam dole.

Je však naozaj dôležité, aby budúce mamičky vedeli, čo je normálne a naopak kedy treba vyhľadať doktora.

Aj nevinne vyzerajúce nepríjemnosti môžu byť predzvesťou zdravotných komplikácii.

Chráňte seba aj dieťatko a spoznajte reč vašej pošvy. 

 

lactofeel-mykoza
lactofeel-mykoza

Výtok v tehotenstve: strašiak alebo bežná súčasť života budúcich mamičiek?

Tehotenstvo môže byť naozaj mätúce a nie vždy je ľahké zistiť, ktoré zmeny sú normálne a ktoré by už mali vyvolávať obavy.

Jednou z nečakaných zmien je aj vaginálny výtok, ktorý sa môže počas tehotenstva líšiť v konzistencii alebo frekvencii a množstve.

Zvýšený objem výtoku je dokonca jeden zo symptómov, ktorý môže tehotenstvo prezradiť ešte pred návštevou gynekológa.

Starý známy výtok

Všetky ženy, bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú tehotné, majú vaginálny výtok. Sprevádza ich takmer celý život. Začína rok alebo dva pred pubertou a končí po menopauze. Množstvo výtoku sa z času na čas zmení. Zvyčajne sa zhoršuje tesne pred menštruáciou.

Priveľa výtoku v tehotenstve

V prípade tehotných žien, je normálne mať výtoky oveľa častejšie ako predtým. U všetkých žien je zdravý vaginálny výtok zvyčajne číry alebo mliečne biely a nemal by nepríjemne zapáchať. Vaginálny výtok je prirodzená súčasť tehotenstva. Zabraňuje infekcii, ktorá sa by sa mohla šíriť z pošvy do maternice. Ku koncu tehotenstva sa množstvo výtoku ešte zvyšuje.

Pri týchto príznakoch volajte lekárovi
Je dôležité informovať svojho lekára o akomkoľvek neobvyklom výtoku, pretože by to mohlo byť príznakom infekcie alebo problému s tehotenstvom. Medzi časté sprievodné príznaky patrí:

  • nepríjemný zápach
  • zelená alebo žltá farba výtoku
  • svrbenie 
  • bolesť pri močení
  • začervenanie okolo vagíny
  • bolesť pri sexe


Pozor na infekcie
Abnormálny výtok môže byť príznakom infekcie. Počas tehotenstva sú kvasinkové infekcie bežné. Ak sa u vás počas tehotenstva táto infekcia objaví, lekár vám môže odporučiť vaginálny krém alebo čapík. Aby ste sa vyhli kvasinkovej infekcii:

  • noste voľné, priedušné oblečenie
  • vysušte si pohlavné orgány po sprchovaní, plávaní alebo cvičení
  • noste bavlnené spodné prádlo
  • pridajte do svojej stravy jogurt a iné fermentované potraviny, aby ste podporili zdravé baktérie.
     

Farebné výtoky v tehotenstve: čo sa vám snaží vaše telo povedať?

Farba výtoku z pošvy v tehotenstve môže mnohé prezradiť

Ako sme spomínali, výtok má viacero charakteristík. Hustota, frekvencia, zápach ale aj farba, ktorá nám môže mnoho prezradiť. Ide o jednu z najvýraznejších zmien, ktoré môžu počas tehotenstva nastať. Zdravý pošvový výtok, tiež nazývaný leukorea, je tenký a číry alebo biely a má iba mierny zápach. Počas tehotenstva sa však môžete stretnúť aj s inými farbami. Pomôžeme vám pochopiť reč vášho výtoku a aj to, kedy určite treba navštíviť lekára.

Výtok môže byť:

Táto farba naznačuje leukoreu, zvyčajne normálny a zdravý výtok s osobitným pachom. Akékoľvek zmeny v množstve alebo konzistencii, tohto bežne zdravého výtoku, však môžu naznačovať problém. Tehotné ženy, ktoré sa blížia ku koncu tehotenstva, no ešte nie sú v termíne, by mali navštíviť lekára, ak spozorujú väčšie množstvo priezračného výtoku, ktorý nepretržite uniká alebo je hustý a rôsolovitý. Tieto zmeny totiž môžu naznačovať predčasný pôrod.

Vaginálny výtok, ktorý je hrudkovitý a súčasne biely alebo sivobiely, pripomínajúci tvaroh či cottage cheese, môže naznačovať kvasinkovú infekciu. Infekcie kvasinkami sú bežné aj mimo tehotenstva, no práve počas čakania na bábätko je organizmus na infekcie obzvlášť náchylný. Medzi ďalšie príznaky patrí svrbenie, pálenie a bolestivé močenie alebo bolesti pri pohlavnom styku.

Zelený alebo žltý vaginálny výtok nie je zdravý a najčastejšie naznačuje pohlavne prenosné infekcie, ako sú chlamýdie alebo trichomoniáza. Medzi ďalšie možné príznaky patrí začervenanie alebo podráždenie genitálií. Niekedy je však náročné spoznať, že ide práve o tento typ infekcie- ochorenie totiž nemusí spôsobiť žiadne príznaky. Popliesť môže aj samotný výtok- ženy si často totiž myslia, že majú žltý výtok, pritom ide o malé množstvo moču. Vynechajte „samo-diagnostiku“ a urýchlene navštívte gynekológa.

Šedý vaginálny výtok najčastejšie prezrádza vaginálnu infekciu nazývanú bakteriálna vaginóza. Ide o pomerne časté ochorenie, pre ktoré je typický rybí zápach, ktorý sa po pohlavnom styku ešte zintenzívni. Vaginóza je výsledkom bakteriálnej nerovnováhy v pošve. Medzi rizikové faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť tohto ochorenia, patrí sprchovanie a časté striedanie sexuálnych partnerov.

Výtok je zvyčajne hnedý kvôli starej krvi, ktorá opúšťa telo. Táto farba však môže byť aj skorým príznakom tehotenstva. Hnedý výtok počas tehotenstva nie je vo všeobecnosti dôvodom na obavy. Ak však tehotná žena spozoruje tmavohnedý výtok, mala by sa obrátiť na svojho lekára.

Ružový výtok môže byť prirodzenou súčasťou tehotenstva, no môže prezrádzať aj nastávajúce problémy. V posledných týždňoch tehotenstva môže výtok obsahovať ružový hlien. Je zvyčajne lepkavý, rôsolovitej konzistencie a naznačuje, že sa telo pripravuje na pôrod. Netradičný nie je ani na začiatku tehotenstva. Môže však naznačovať aj spontánny potrat alebo mimomaternicové tehotenstvo, je preto dôležité, aby ženy vyhľadali pomoc odborníka.

Červený vaginálny výtok počas tehotenstva si vyžaduje okamžitú pozornosť lekára. Najmä ak je krvácanie silné, obsahuje zrazeniny alebo ho sprevádzajú kŕče a bolesti brucha. Tieto príznaky naznačujú potrat alebo mimomaternicové tehotenstvo. Iné príčiny červeného výtoku sú menej závažné, najmä počas prvého trimestra môže ísť o infekcie. Krvácanie neskôr v tehotenstve môže naznačovať potenciálne vážne problémy alebo predčasný pôrod, ktorý si bude vyžadovať okamžitú lekársku pomoc. Neváhajte a pri prvých príznakoch kontaktujte doktora.

Veľké brucho a nepríjemné svrbenie tam dole. Keď sa k tehotenstvu pridá kvasinková infekcia

Stúpajúca hladina estrogénu v tehotenstve zvyšuje riziko svrbiacej vaginálne infekcie

V tehotenstve žena prechádza mnohými zmenami, svrbivá infekcia je naozaj to posledné čo k svojmu životu potrebuje. Bohužiaľ, stúpajúca hladina estrogénu zvyšuje riziko, že vás toto ochorenie postretne. Kvasinkové infekcie sú najbežnejšou vaginálnou infekciou počas tehotenstva. Dobrou správou je, že kvasinkové infekcie neovplyvňujú tehotenstvo a najčastejšie ide len o nepríjemné svrbenie.

Čo spôsobuje infekciu?

Kvasinky, ktoré najčastejšie spôsobujú tieto infekcie, sú Candida albicans, ale môžu za to aj iné druhy ako Candida glabrata a Candida tropicalis. Za častejší výskyt medzi tehotnými ženami môžu výkyvy hormónov. Počas tehotenstva totiž mení hladina hormónov rovnováhu pH vo vagíne. Vytvára sa tak prostredie, ktoré je priaznivejšie pre rast kvasiniek. Medzi ďalšie faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť ochorenia patrí:

  • cukrovka
  • užívanie antikoncepčných piluliek, antibiotík alebo kortikosteroidov
  • poruchy, ktoré oslabujú imunitný systém, napríklad HIV

Aké komplikácie sú spojené s kvasinkovými infekciami?

Pri tehotných ženách, ktoré majú zdravý imunitný systém, kvasinkové infekcie len zriedka vedú k vážnym komplikáciám. Ak však máte kvasinkovú infekciu a idete na pôrod, je možné že ju počas pôrodu prenesiete na dieťa. Plesne, ktoré spôsobujú vaginálne kvasinkové infekcie, totiž spôsobiť aj afty (nerovnováhu kvasiniek zvyčajne v ústach). V tomto prípade sa novorodencovi vytvoria biele škvrny v okolí úst. Ochorenie môže pri dojčení prejsť späť na matku. Našťastie sa táto infekcia ľahko lieči, najčastejšie ide o liek pre bábätko a protiplesňový krém pre matku. Aj keď je kvasinková infekcia u detí zriedkavá a väčšinou bezvýznamná, nie je to vždy tak. Imunitný systém novonarodených detí totiž ešte nie je dobre vyvinutý. Kvasinkové infekcie môžu tiež spôsobiť infekcie na celom tele a vážne komplikácie u ženám, ktoré majú oslabený imunitný systém kvôli rôznym iným chorobám, napríklad HIV.

Aké sú príznaky?

Pri infekcii budete pravdepodobne pociťovať svrbenie v pošve a vulve. Častý je aj biely pošvový výtok. Tento výtok môže vyzerať podobne ako tvaroh, no nemal by mať zápach.

Medzi ďalšie príznaky patrí:

  • bolestivosť alebo bolesť v pošve alebo vulve
  • pálenie pri močení
  • bolesť pri sexe
  • biely, hrudkovitý výtok
  • vyrážka na vulve a koži okolo nej, ktorá sa niekedy objaví aj na slabinách a stehnách


Ako môžem zabrániť kvasinkovej infekcii?
Riziko budúcich kvasinkových infekcií môžete znížiť:

  • udržiavaním vaginálnej oblasti v suchu
  • vyhýbaním sa perličkových kúpeľov, sprejom na ženskú hygienu či sprchám
  • nosením bavlneného spodné prádla
  • spaním bez spodného prádla
  • vyhýbaním sa vysedávaniu v mokrom oblečení (napr. v plavkách)

Tehotná s bakteriálnou vaginózou. Čo robiť?

Nepríjemný zápach, svrbenie alebo nezvyčajný výtok by mohli byť príznakom infekcie či problému s tehotenstvom

Bakteriálna vaginóza je ochorenie v pošve, ktoré je spôsobené baktériami. Vagína má „dobré“ baktérie, ktoré nazývame laktobacily a niekoľko „zlých“ baktérií, nazývaných anaeróby. Za normálnych okolností existuje rovnováha medzi laktobacilmi a anaeróbmi. Keď sa táto rovnováha naruší, môže sa počet zlých baktérii zvýšiť a spôsobiť vaginózu. Zvyčajne ide o miernu infekciu, ktorá sa dá ľahko liečiť pomocou liekov. Ak sa infekcia nelieči, môže sa zvýšiť riziko sexuálne prenosných infekcií a komplikácií počas tehotenstva.

Prečo vzniká vaginóza?

Medzi laktobacilmi a anaeróbmi je zvyčajne prirodzená rovnováha. Laktobacily tvoria väčšinu baktérií v pošve, ak sa však počet laktobacilov zníži, anaeróby majú možnosť rásť. Pri premnožení anaeróbov vo vagíne dochádza k nepríjemnej bakteriálnej vaginóze. Lekári však nepoznajú presnú príčinu bakteriálnej nerovnováhy. Niektoré faktory ale môžu zvýšiť riziko vzniku tejto infekcie. Najčastejšie ide o:

  • časté sprchovanie
  • nechránený pohlavný styk
  • striedanie sexuálnych partnerov

Aké sú príznaky bakteriálnej vaginózy?

Štúdia dokazuje, že približne 50 až 75 percent žien s bakteriálnou vaginózou nemá žiadne príznaky. Ak sa však nejaké objavia, najčastejšie ide o abnormálny a páchnuci vaginálny výtok. Výtok tam dole je zvyčajne riedky a matne sivý alebo biely. Výnimkou nie je ani rybí zápach, ktorý je výsledkom chemických látok, ktoré produkujú tie isté baktérie, ktoré spôsobujú vaginózu. Menštruácia a pohlavný styk zvyčajne zápach ešte zhoršujú. U žien s týmto ochorením sa môže vyskytnúť aj svrbenie alebo podráždenie okolo vagíny.

Možné komplikácie bakteriálnej vaginózy

Takmer neškodná vaginóza môže spôsobiť vážne komplikácie a zdravotné riziká. Najmä, ak ju nebudete riešiť. Výnimkou nie sú ani budúce mamičky, tehotné ženy s vaginózou majú väčšiu pravdepodobnosť predčasného pôrodu. Tiež majú väčšiu šancu na rozvoj iného typu infekcie po pôrode. Ochorenie zvyšuje aj riziko vzniku sexuálne prenosných infekcií, vrátane vírusu herpes simplex, chlamýdií či HIV. V niektorých prípadoch môže bakteriálna nerovnováha viesť k zápalovému ochoreniu panvy alebo infekcii reprodukčných orgánov u žien. Tento stav môže zvýšiť riziko neplodnosti.

Ako je možné zabrániť bakteriálnej vaginóze?

Ak chcete znížiť riziko vzniku, majte na pamäti nasledujúce kroky.

Vaginálne podráždenie môžete minimalizovať tým, že na čistenie vonkajšej strany svojej pošvy nebudete používať mydlo. Podráždeniu pomôže aj vyhýbanie sa výrivkám a nosenie bavlneného prádla.

Sprchovaním môžete odstrániť aj tie baktérie, ktoré chránia vašu vagínu pred infekciou. Ničíte teda tie „dobré“ baktérie a zapríčiníte si nerovnováhu.

Dbajte na bezpečný sex pomocou kondómu pri všetkých svojich sexuálnych partnerov. Znížite tak pravdepodobnosť šírenia bakteriálnej vaginózy. Je tiež dôležité obmedziť počet sexuálnych partnerov a každých šesť mesiacov sa nechať testovať na sexuálne prenosné infekcie.

Vaginóza je bežná infekcia, no prijatie týchto preventívnych opatrení môže znížiť riziko vzniku tejto choroby. Je preto veľmi dôležité ihneď zavolať lekárovi, najmä ak ste tehotná.

Čo spôsobuje zápach tam dole?

Je vaginálny zápach počas tehotenstva normálny

Budúce mamičky sa často pýtajú, či je smrad z pošvy normálny. Vaginálny zápach počas tehotenstva je pritom oveľa bežnejší, ako si myslia. Viac ako 65% tehotných žien má na začiatku tehotenstva páchnuci výtok z pošvy. 

Vagína pritom nevonia po konvalinkách ani mimo tehotenstva. Ženy, ktoré nie sú tehotné, môžu mať tiež zapáchajúcu vagínu, či už zo zdravotných dôvodov, ale aj z banálnejších príčin ako sú pot po fyzickej aktivite alebo zmena stravovania. 

Takže drahé ženy – áno, je to normálne.

Smrad počas tehotenstva

Silný pošvový zápach počas tehotenstva môže spôsobiť zmena rovnováhy pH, potenie, infekcia či zmena v stravovaní. Ak príčinou nie je zdravotný stav, zápach po pôrode zmizne. 

Budúce maminy najčastejšie cítia smrad tam dole kvôli nasledujúcim faktorom:

Zmeny stravy sú jednou z príčin páchnucej vagíny počas tehotenstva. Ak počas čakania na bábätko konzumujete viac cesnaku alebo korenených jedál, mohlo by to zmeniť zápach vášho pošvového výtoku.

Normálna hladina vagíny je medzi 3,8 a 4,5 pH, teda v kyslom rozmedzí. Toto kyslé pH je spôsobené prospešnými baktériami a vaginálnou mikroflórou. Počas tehotenstva však kvôli nadmernému prekrveniu pošvovej oblasti dochádza k zmene tohto pH. Aj vďaka tomu, je vagína tehotnej ženy náchylnejšia na rôzne infekcie.

Ženské telo prechádza počas tehotenstva mnohými hormonálnymi zmenami. Počas tehotenstva dôjde k náhlemu zvýšeniu produkcie dvoch hormónov progesterónu a estrogénu. Toto dramatické zvýšenie týchto dvoch hormónov pomáha pri tvorbe placenty a poskytuje dieťaťu výživu. Keď je žena tehotná, zvýši sa hladina prolaktínu, čo neskôr pomôže pri tvorbe materského mlieka. Tieto hormonálne zmeny môžu zvýšiť vaginálny výtok a spôsobiť jeho zápach.

Tipy na prevenciu

Správna hygiena môže zabrániť výskytu páchnuceho pošvového výtoku. Spoznajte niekoľko rád, vďaka ktorým sa hnusnému zápachu vyhnete.

Zostaňte hydratované: Jedným z najlepších spôsobov, ako zabrániť nepríjemnému zápachu vagíny, je zostať hydratovaná. Pite najmenej 2 – 3 litre tekutín denne.

Utierajte spredu dozadu: Staré pravidlo vraví, že pošvu treba utierať smerom ku konečníku, nie naopak. Znížite tak pravdepodobnosť šírenia fekálnych baktérií do pošvy.

Kedy navštíviť lekára

Pri zapáchajúcej pošve v tehotenstve je dôležité poradiť sa s lekárom či nemáte infekciu alebo iné problémy

Zapáchajúca vagína počas tehotenstva môže znamenať takmer všetko. Môže to byť niečo také neškodné ako hormonálne výkyvy, no môže ísť aj o príznak infekcie. Našťastie existuje veľa liekov, ktoré môžu pomôcť znížiť zápach alebo ho úplne vylúčiť. Ak máte páchnucu pošvu, dbajte na správnu hygienu. Je však dôležité poradiť sa s lekárom, aby ste sa uistili, že nemáte žiadne infekcie alebo iné problémy, ktoré by mohli poškodiť dieťa. Nehanbite sa s týmto intímnym problemom vyhľadať gynekológa.