Neviete si dať rady? Ponúkame vám odpovede na to, čo ženy trápi najčastejšie.

Podľa toho čo popisujete by mohlo ísť o veľmi rozšírené ochorenie, bakteriálnu vaginózu. Ide o poruchu pH rovnováhy v pošve, kedy zmenou pH dôjde k chýbaniu laktobacilov a následne môže dôjsť k infekcii. Na liečbu bakteriálnej vaginózy sa odporúča použiť vaginálny gél s obsahom glykogénu a laktobacilov (Lactofeel), jednu tubu večer pred spaním do pošvy, 7 dní a potom ako prevenciu po styku, alebo po menštruácii.

Zrejme ide o mykózu, čiže pleseň, ktorá sa pridružila k bakteriálnej vaginóze. V tomto štádiu odporúčam antimykotikum. Zároveň odporúčam pri prvých príznakoch výtoku a rybacieho zápachu upraviť pH v pošve a použiť vaginálny gél Lactofeel.

Zápach po rybách je známkou bakteriálnej vaginózy. Ide o poruchu bakteriálnej rovnováhy v pošve, kedy pH stúpne. Na tento stav sa používa liečba Lactofeel-om počas 7 dní. Obsah jednej tuby treba vytlačiť do pošvy večer pred spaním. Lactofeel kúpite v lekárni bez predpisu.

V prvom rade je nutné pri liečbe preliečiť aj partnera. Po liečbe, keď príznaky pominú si dajte Lactofeel vaginálny gél, ktorý je určený aj pre tehotné ženy. Upraví pH pošvy na kyslé a zabezpečí zdravé prostredie, ktoré chráni pred infekciami.

Bol na vyšetrení u urológa aj váš partner? Možno vám ureaplazmu stále vracia on. Netreba zabúdať, že je to možné pri viacerých vaginálnych problémoch. V takých prípadoch sú indikované antibiotiká pre oboch partnerov.

V tomto prípade ide zrejme o chronickú mykózu, odporúčam navštíviť lekára a preliečiť aj partnera. Po liečbe antimykotikami odporúčam používať preventívne vaginálny gél a kyselinou mliečnou Lactofeel, ktorý udrží stabilné pH vaginálneho prostredia a chráni tak pred infekciami.

Ak vás výtok obťažuje, môžete vyskúšať vaginálny gél Lactofeel. Lactofeel si dajte hneď po skončení menštruácie po dobu 7 dní, večer, pred spaním a potom ďalšie balenie každý tretí deň. Pokiaľ by ale problém pretrvával, odporúčam návštevu lekára.

Ak ide o takzvaný rybí zápach, môže to byť následok porušenia rovnováhy mikroflóry v pošve. Takýto stav sa volá bakteriálna vaginóza. Odporúčam Lactofeel 7 dní vaginálne.

Určite súhlasím s vašou lekárkou. Správne (kyslé) pH pošvy je veľmi dôležité z hľadiska ochrany voči infekciám a zvlášť v gravidite. Na úpravu pH odporúčam Lactofeel, ktorý je bezpečný počas celého tehotenstva a zároveň ochráni dieťa pri prirodzenom pôrode. Deti majú potom lepšiu výbavu lactobacilov a sú odolnejšie.

Odpovede na otázky boli poskytuté odborne spôsobilou osobou – lekárom. Napriek tomu je nevyhnutné každú odpoveď vnímať a nakladať s ňou len ako so všeobecným medicínskym názorom, tvrdením či informáciou. Odpoveď ani akúkoľvek jej časť v žiadnom prípade nemožno považovať za terapeutickú radu, určenie diagnózy (tak pozitívne ako ani negatívne), či odporučenie, určenie alebo nastavenie konkrétnej liečby. Za týmto účelom odporúčame osobne vyhľadať odborne spôsobilú osobu – lekára špecializovaného v príslušnom odbore, ktorý by mal byť na základe osobného stretnutia a vyšetrenia pacienta spôsobilý poskytnúť konkrétne informácie a uskutočniť, prípadne zabezpečiť uskutočnenie relevantných úkonov a opatrení (napr. nastavenie konkrétnej liečby atď.).

Pankuchova

Na vaše otázky odpovedala:
MUDr. Eugénia Pankuchová
gynekológ-pôrodník
ONKOGYN BOX s. r. o., gynekologická ambulancia
Masarykova 26, Prešov