Svrbenie a pálenie pošvy

Takmer každá žena sa počas života stretne s vaginálnymi problémami. Najčastejšie sú to svrbenie, rezanie alebo pálenie v pošve. Ďalším problémom sú bolesti podbruška či zapáchajúci výtok. Napriek tomu, že je to citlivá téma, o ktorej sa ženám ťažko hovorí, s týmito ťažkosťami sa stretávame dokonca niekoľkokrát počas života. Pociťujete niektorý z nich?

Vaginálne problémy ako svrbenie, rezanie alebo pálenie v pošve

Svrbenie je nepríjemný šteklivý pocit v oblasti vagíny, ktorý sa pri dotyku ešte zhoršuje. Môže to byť pre ženu bolestivé a takéto svrbenie pošvy dokáže výrazne znepríjemniť každodenné situácie. Ženy ho často pociťujú po menštruácií alebo pred ňou alebo počas tehotenstva. 

Pálenie či rezanie môžete pociťovať napríklad pri močení, ale aj pri bežných aktivitách. Najčastejšie sa ženy sťažujú na pálenie intímnych partií po pohlavnom styku

Rovnako je to aj so štípaním v intímnych oblastiach. Môžete ho však pociťovať nielen v pošve, ale aj v podbrušku. Tiež sa vyskytuje po pohlavnom styku.

Príčiny nepríjemného vaginálneho svrbenia a pálenia

Príčiny bolesti v okolí intímnych partií, rezanie, svrbenie, pálenie

Nepríjemná bolesť v okolí intímnych partií, rezanie, svrbenie, pálenie… To všetko je väčšinou príznakom podráždenia alebo infekcie. Ženské pohlavné orgány sú veľmi citlivé pokiaľ ide o zmeny.

Nemusí to však byť problém, pri ktorom treba ísť okamžite k lekárovi. Svrbenie či pálenie pošvy je často spôsobené podráždením z mydla alebo agresívnych hygienických prostriedkov. Narúša sa tým ochrana povrchovej sliznice pokožky, ktorá býva podráždená aj pri prehnanej hygiene. Agresívne hygienické prípravky dokážu dokonca zmeniť pH hodnoty pošvy.

Keď dôjde k zmene pH hodnôt pošvy, začínajú sa v nej rozmnožovať baktérie. Baktérie sa v pošve nachádzajú v určitej rovnováhe ale nemali by sa v nej premnožiť.

Vaginálna infekcia

Premnožením baktérií v pošve vzniká vaginálna infekcia. Spôsobujú to viaceré faktory, či už hormonálne zmeny, oslabená imunita alebo nevhodná spodná bielizeň. Problémy s nepriedušnou bielizňou prichádzajú najmä v lete kedy sa pri vysokých teplotách viac potíme.

Premnožené baktérie v pošve vznikajú hormonálnymi zmenami, oslabenou imunitou alebo nevhodnou spodnou bielizeňou

Bakteriálna vaginóza

Narušením vnútorného prostredia vagíny – namiesto predominantných baktérií kyseliny mliečnej sa rozširujú iné, škodlivé, baktérie. Je to bakteriálna infekcia, ktorá dokáže znepríjemniť život práve pocitom svrbenia intímnych partií alebo zápachom. Často býva popisovaný ako rybí zápach. Príznakom býva aj silný biely alebo sivobiely výtok. 

Väčšinou si ženy neuvedomujú rozdiel medzi bakteriálnou vaginózou a vaginálnou mykózou. Sú to však dve rozdielne infekcie.

Vaginálna mykóza

Mykóza je kvasinková infekcia. Spôsobujú ju kvasinky z rodu Candida, najmä Candida albicans. Kvasinky sa bežne nachádzajú vo vagíne, problém nastáva len pri ich premnožení. Môžeme to spoznať aj podľa hrudkovitého výtoku z pošvy

Kvasinková infekcia je však menej bežná ako bakteriálna infekcia.

Najčastejšie sa objavujúcou vaginálnou infekciou u žien vo fertilnom veku je však bakteriálna vaginóza, ktorá sa vyskytuje dvakrát častejšie, ako kandidóza.

Vaginálna atrofia

Dôvodom nemusí byť vždy infekcia. Svrbenie, pálenie či bolestivý pohlavný styk môžu byť príznakmi vaginálnej atrofie. Spôsobujú ju hormonálne zmeny, najmä menopauza a obdobie dojčenia. V tomto období ženy produkujú menej estrogénu, čo vedie k vaginálnej suchosti. Problémy si môžete všimnúť najmä počas sexu. Pošva je vtedy omnoho náchylnejšia na poranenia.

Trichomoniáza

Jednou z najbežnejších vaginálnych infekcií je trichomoniáza. Túto pohlavne prenosnú chorobu spôsobuje parazit Bičíkovec pošvový – Trichotomas vaginalis. Príznaky sú podobné ako pri iných vaginálnych infekciách: pálenie, podráždenie, začervenanie okolia pošvy, žltošedý výtok a rybí zápach. Niekedy ženy môžu pociťovať bolesť aj počas močenia.

Zápal

Bolesť v oblasti intímnych partií môže tiež signalizovať zápal. Jedným z najčastejších zápalov u žien je zápal močových ciest, ktorý spôsobujú baktérie. Môžu byť zanesené do močových ciest pri pohlavnom styku, no dôvodom môže byť aj nesprávna hygiena. Podobne je to aj s inými zápalmi.

Pálenie a svrbenie môže byť spôsobené aj: 

  • zápalom močových ciest;
  • zápalom pošvového vchodu.

Kedy sa prejavuje svrbenie a pálenie pošvy?

Pálenie či štípanie sa môže prejaviť v rôznych situáciách a z rôznych dôvodov. Záleží to od vašich hormónov ale aj primeranej hygieny. Kedy sa tieto problémy prejavujú najčastejšie?

Počas tehotenstva

Počas tehotenstva, ale aj po pôrode počas dojčenie dochádza k veľkým hormonálnym zmenám. Znižuje sa v tele estrogén, teda ženský hormón a mení sa aj pH. V tomto období by ženy mali omnoho viac dbať na svoju intímnu hygienu. Počas tehotenstva je vagína náchylnejšia na infekcie.

Po antibiotikách

Antibiotiká dokážu tiež narušiť vaginálnu mikroflóru, teda zmeniť pH pošvy. Majú negatívny vplyv na baktérie kyseliny mliečnejv pošve. Antibiotiká totiž ničia všetky baktérie. Nielen tie zlé, ale aj tie, ktoré sú telu prospešné. Avšak na liečbu infekcií pošvy, napr. bakteriálnu vaginózu sa často používajú antibiotiká.  Kvôli oslabeným laktobacilom sa ale infekcia môže počas niekoľkých týždňov vrátiť

Pri užívaní antibiotík majú svoje miesto vaginálne probiotiká. Pomáhajú obnoviť správnu mikroflóru pošvy. Môžete ich použiť dokonca aj preventívne, napríklad ak ste sa v lete kúpali v jazere a máte obavy, aby ste nenarušili svoju mikroflóru.

Po pohlavnom styku

Podráždenie z prezervatívov, z lubrikantov či dokonca so spermií môže byť dôvodom vaginálneho svrbenia. Pri pohlavnom styku sa dokonca môžete poraniť v oblasti vagíny. Ženy sa s tým stretávajú častejšie, než by sa mohlo zdať. Problém nastáva keď sa do poraneného miesta dostane infekcia. 

Niekedy sa pri pohlavnom styku narúša mikroflóra, keďže mužské intímne partie majú iné pH ako ženská vagína. Po pohlavnom styku môžete dokonca dostať kvasinkovú infekciu. Nie je to síce pohlavne prenosná choroba, no po styku sa môžu do pošvy preniesť ďalšie kvasinky, ktoré sa začnú rozmnožovať.

Po kúpaní

Kúpanie v rybníkoch, jazerách či bazénoch môže byť rizikovým faktorom vzniku infekcie

Kúpanie v rybníkoch a jazerách nie je pre naše intímne partie práve najhygienickejšie. Platí to však aj o bazénoch, kde sa kúpe množstvo ľudí a nemáme kontrolu nad baktériami vo vode.  Tu  je ale  doležitý aj samotný chlór, ktorý mení Ph a môže negatívne vplývať na mikroflóru pošvy.

Môže to byť rizikovým faktorom vzniku infekcie. Dobrým riešením je predchádzať takýmto situáciám adekvátnou intímnou hygienou. Siahnite po čistiacich géloch a prípravkoch, ktoré vám pomôžu udržať zdravú mikroflóru.

V období menštruácie

Svrbenie či štípanie v období menštruácie býva spôsobené najmä nedostatočnou intímnou hygienou. Ak však po určitej dobe neprechádza, môže byť dôvodom aj bakteriálna vaginóza.

Čo pomáha na svrbenie a pálenie v pošve?

Vo väčšine prípadov dokážete nepríjemné pocity v pošve odstrániť domácou liečbou. Dôležitá je aj prevencia, aby sa po vyliečení táto situácia neopakovala. 

Čo robiť aj sa u vás objavilo svrbenie, štípanie či pálenie v pošve?

Domáca liečba

Pomocou pri svrbení môžu byť bylinkové tinktúry, ktorými si môžete umývať intímne partie. Takáto prírodná liečba je veľmi jemná k citlivému prostrediu pošvy a hoci môže trvať dlhšie, dokáže pomôcť zmierniť svrbenie. 

Veľmi účinný je vaginálny gél Lactofeel, ktorý je zdravotníckou pomôckou a dostanete ho bežne kúpiť v lekárni. Tento gél s klinicky overenou účinnosťou, rýchlo zastaví šírenie nežiaducich baktérií a pomáha vrátiť prirodzenú rovnováhu mikroflóry. Zmierňuje nepríjemné príznaky, je jemný a môžete ho používať aj počas tehotenstva a dojčenia. 

Môžete ho používať keď sa chcete zbaviť nepríjemného svrbenia, pálenia či štípania, ale je vhodný aj ako prevencia. Lactofeel je účinný v liečbe bakteriálnej vaginózy prirodzeným spôsobom napríklad po kúpaní v bazéne alebo v jazere. Pomáha udržiavať zdravé pH v pošve

V balení sa nachádza 7 túb na jednorazové použitie, obsah je balený v tube s aplikátorom. Je vhodný aj na cestovanie a preto je ideálnou prevenciou napríklad na dovolenke.

Vaginálna intímna hygiena

Na intímnu hygienu by ste určite nemali používať voňavé mydlá a iné voňavé prípravky. Pridaná aróma a rôzne čistiace látky v takejto kozmetike môžu vašu vaginálnu mikroflóru zbytočne dráždiť. Siahajte po neparfumovaných a kvalitných prostriedkoch na intímnu hygienu, ktoré sú k vašej pošve jemné a nebudú vám spôsobovať pocit svrbenia. 

Ak sa v lete chodíte kúpať do bazénov, jazier či rybníkov, dajte si pozor aby ste sa čo najskôr prezliekli z mokrých plaviek. Kvasinkám sa totiž darí vo vlhkom prostredí. Okrem vlhka je pre nich ideálnym prostredím aj teplo, takže horúce kúpele či vírivka môžu infekciu ešte zhoršiť. Ako ochranu proti množeniu baktérií po kúpaní môžete použiť Lactofeel

Noste voľné oblečenie, najmä nohavice. Pokiaľ sa budete potiť v tesných nohaviciach, tiež dávate kvasinkám priestor rozmnožovať sa vo vlhkom prostredí. Mali by ste nosiť aj priedušnú bavlnenú spodnú bielizeň.

Kedy vyhľadať lekára

Ak sa svrbenie pošvy a ďalšie nepríjemné príznaky objavujú viac ako týždeň a domáca liečba nepomáha, je vhodné poradiť sa s gynekológom

Pokiaľ vás nepríjemné komplikácie ako svrbenie a pálenie trápia už dlho alebo sa opakovane vracajú, neváhajte s návštevou vášho gynekológa. Je to vhodné aj v tom prípade ak sa u vás prejavili prvýkrát a domáca liečba nepomáha. Ak sa svrbenie a ďalšie nepríjemné príznaky objavujú viac ako týždeň, je vhodné poradiť sa s odborníkom. 

Varovným signálom, pri ktorom by ste mali navštíviť lekára je aj začervenanie a opuch genitálií či dokonca pľuzgieriky. Rovnako aj v prípade ak pociťujete silné bolesti v podbrušku alebo máte zvýšenú teplotu

Ak si s problémom neviete poradiť a vyskúšali ste všetky spôsoby domácej liečby, neváhajte s návštevou lekára. Gynekológ vám s intímnym problémom pomôže, aby ste mohli opäť fungovať bez bolesti.