Zápach z pošvy

Vaginálny zápach

Čo spôsobuje rybací zápach tam dole a ako zápach z pošvy odstrániť?

Rozmýšľali ste niekedy nad pachom, ktorý máte tam dole?

Nie ste jediná.

Podľa nedávnej štúdie sa ženy najčastejšie obávajú, že ich vagíny zapáchajú po octe, cibuli, amoniaku, cesnaku, po syre, moči, chlebe, bielidle, výkaloch, pote, kovoch, nohách, odpadkoch či hnilom mäse. 

Bezkonkurenčne však medzi dámami vyhráva smrad zo skazených, hnilobných, či rozkladajúcich sa rýb.

Nejde len o trápny a nepríjemný rybací smrad – často môže značiť aj vážne vaginálne ochorenie.

Keď sa k rybám pridá svrbenie

Nepríjemný zápach pri používaní toalety, pri potení, alebo po sexe spôsobuje chemická zlúčenina trimetylamín.

Nejde pritom len o smrad. Medzi ďalšie príznaky patrí svrbenie, pálenie, začervenanie a podráždenie.

Výnimkou nie je ani bolesť počas sexu, či pri močení. Medzi symptómy zaraďujeme aj neobvyklý výtok z pošvy. Jasný alebo mierne zakalený vaginálny výtok je normálny a zdravý.

Problém predstavuje výtok sivo-biely, zeleno-žltý alebo biely. Konzistenciou môže pripomínať hrudkovitý tvaroh, či cottage cheese.

Toto všetko sú príznaky, pri ktorých treba okamžite vyhľadať gynekológa.

Vaginálny zápach

Rybací moč

Hnilobný zápach z moču môže byť spôsobený aj infekciou močových ciest. Baktérie z infekcie môžu kontaminovať moč a spôsobiť výrazný rybí zápach. Medzi ďalšie príznaky môže patriť zakalený moč, pocit pálenia pri močení, či iná mierna bolesť pri močení.

rybací zápach po sexe

Obvyklým prejavom vaginitídy je nepríjemný zápach po sexuálnom styku – teda vagína smrdí rybinou. Hoci prejavom vaginitídy je dlhodobý rybací zápach, práve jeho vyššia intenzita po pohlavnom styku môže byť momentom, keď si žena tento intímny problém uvedomí.

Ďalší pohlavný styk môže infekciu zhoršiť. Ak sa domnievate, že máte príznaky vaginitídy, navštívte svojho lekára a vyhýbajte sa pohlavnému styku, kým sa príznaky nezlepšia.

Prečo vagína páchne ako rybacina?

Rybací zápach v pošve

Tento nepríjemný smrad nie je prirodzený a bežný. Pokiaľ nejde o výnimočný stav po cvičení, alebo o zanedbanú hygienu, mŕtve ryby veštia vaginálne ochorenie

Najčastejšie ide o tieto problémy:

Vaginitída je zápal alebo infekcia pošvy. Najčastejšie je spôsobená bakteriálnou infekciou, ale môže byť tiež spôsobená kvasinkovou infekciou alebo sexuálne prenosnou infekciou nazývanou trichomoniáza.

Bakteriálna vaginóza, inými slovami nerovnováha alebo premnoženie baktérií v pošve. Obvykle je príčinou pohlavný styk s novým partnerom. Neobchádza však ani ženy, ktoré nie sú sexuálne aktívne. K ochoreniu môže dopomôcť sprchovanie pošvy silným vodným prúdom a hormonálne zmeny. Napríklad tehotenstvo alebo menopauza

Nezanedbajte návštevu lekára. Ten vykoná vyšetrenie a v prípade potreby pošle vaše vzorky do laboratória. Ak máte pozitívny test, čakajú vás antibiotiká.

Trichomoniáza je choroba spôsobená parazitom, ktorý sa šíri pohlavným stykom. Ani pri tomto ochorení vás neminie silný zápach.

Medzi príznaky infekcie najčastejšie patrí špinavý alebo silne zapáchajúci moč. Bežné je aj pálenie, svrbenie a bolesť pri močení.

Kedy treba navštíviť gynekológa?

Schôdzku s lekárom si treba naplánovať ak máte niektorý z týchto príznakov:

·   Svrbenie
·   Pálenie
·   Bolesť počas močenia
·   Začervenanie alebo podráždenie
·   Bolesť po sexe
·   Neobvyklý výtok sivej, bielej alebo žltozelenej farby
·   Výtok, ktorý má nepríjemný zápach

 

Ako prebieha stretnutie s lekárom?

Gynekológ vykoná vyšetrenie panvy a vo vnútri vagíny bude hľadať zápal alebo netradičný výtok. Lekár môže tiež odobrať vzorku, ktorú pošle na  laboratórne testovanie. Netradičné nie je ani testovanie hladiny pH z pošvového výtoku. Zvýšené pH môže znamenať, že máte bakteriálnu infekciu. Lekár sa však bude zaujímať aj o ďalšie príznaky. Nevyhnete sa ani otázkam na lekársku anamnézu a sexuálnu minulosť.

Ako vonia zdravá pošva?

Zdravá vagína má svoj jedinečný pach. Ženy „tam dole“ nevoňajú po kvetinách, nemali by sa k tomuto ideálu ani približovať. Prílišné čistenie, najmä voňavými mydlami, môže narušiť rovnováhu vaginálnej mikroflóry. Pošva je domovom množstva dôležitých baktérií a ich zloženie sa mení každý deň, niekedy aj každú hodinu. Od týchto zmien sa odvíja aj jej zápach, svoj podiel však má aj menštruácia a hygienické návyky.

Väčšinu vaginálnych vôní má na svedomí zmena pH. Na túto hodnotu vplýva mnoho vecí a preto sa často mení. Dobrým príkladom je vaginálny sex. Spermia má relatívne vysoké pH, takže je úplne normálne, že po kontakte s penisom má pošva iný druh vône. Táto zmena je však iba dočasná. Zdravá vagína má pH v rozmedzí 3,8 až 4,5. Nachádza sa teda v mierne kyslej rovine.

Viaceré ženy cítia vo svojom lone kyslú vôňu a je to úplne v poriadku. Ak vám táto aróma pripomína jogurt, kváskový chlieb či kyslé pivo, nejde o náhodu. Tieto potraviny obsahujú rovnaký druh dobrých baktérií, aké nájdeme aj vo väčšine zdravých vagín: laktobacily. Tie udržujú pH hodnotu vagíny mierne kyslú a chránia ju pred premnožením zlých baktérií.

Kovový, či železný smrad len málokedy znamená väčší problém. Zápach pripomínajúci medené mince je spôsobený krvou. Tá obsahuje železo, ktoré má kovovú arómu. Najčastejšie sa žena s krvou stretne pri menštruácií, no netradičná nie je ani pri sexe. Zvyčajne sa krv vyskytne pri vaginálnej suchosti alebo počas prudkého sexu, ktorý môže spôsobiť malé rezné rany, alebo škrabance. Ak sa tomu chcete vyvarovať, použite lubrikant.  V prípade, že krv nesúvisí s menštruáciou, alebo sexom, treba navštíviť lekára. Obzvlášť dôležité je to v prípade, že kovový pach doprevádza aj svrbenie a vaginálny výtok.

Keď ženy povedia, že im vagína vonia sladko, nemyslia tým ako koláč, či čokoláda. Pošva má svojskú sladkú vôňu a môžu za to baktérie. Vagína je neustále meniaci sa bakteriálny ekosystém, ktorý riadi aj zmenu pH. Kvôli tejto premenlivosti môžete tam dole raz cítiť kyslý zápach a neskôr sladkú vôňu.

Netradičný nie je ani zápach podobný bielidlu či amoniaku. Niekedy môže byť aj dôvodom na návštevu lekára, v kombinácii s inými príznakmi môže značiť bakteriálnu vaginózu. Väčšinou však chemickú vôňu spôsobuje moč. Ten obsahuje vedľajší produkt amoniaku- močovinu. Hromadenie moču v spodnej bielizni prirodzene spôsobuje chemický zápach. Ak však moč silno zapáchá po amoniaku, ide o signál dehydratácie.

Tento zápach má pomerne jednoduchý dôvod: emocionálny stres. Naše telo obsahuje  dva druhy potných žliaz- apokrinné a ekrinné. Ekrinné žľazy produkujú pot, aby ochladili telo. Apokrinné reagujú na emócie a nájdeme ich v podpazuší, ale aj v oblasti genitálií. Ak je žena v strese alebo úzkosti, tieto žľazy začnú produkovať mliečnu  tekutinu. Samotná tekutina je bez zápachu. Keď však príde do kontaktu s vaginálnymi baktériami na ženskej vulve, zacítite spotenú arómu.

Zapáchajúca menštruácia

Nepríjemný zápach počas menštruácie

Pošvový zápach je prirodzenou súčasťou menštruácie. Počas cyklu môže byť každý deň zaváňať úplne inak a  rozdielny vie byť aj každý krvavý mesiac. Aróma je úplne normálna.

Cez obdobie “ženských dní“ krvou vylúčite neoplodnené vajíčko a je bežné, že má tento priebeh mierny zápach. Vaginálny tok, baktérie a kyslosť namixujú zhnitý zápach, ten však nemá byť až taký silný, aby o ňom vedelo aj vaše okolie.

Menštruácia často smrdí ako železo, za čo môže krv, ktorá železo obsahuje. Kovový zápach v miernom množstve znamená, že váš menzes je zdravý.

Niektoré ženy počas menštruácie pociťujú rybí zápach. Tento nepríjemný zápach je tiež oveľa silnejší ako pach z obyčajnej menštruácie. Na rozdiel od iných, bežných pachov, „mŕtve ryby“ zvyčajne naznačujú zdravotný problém, kvôli ktorému treba navštíviť lekára.

Pošva páchnuca po rybách je najčastejšie príznakom bakteriálnej vaginózy, druhu vaginálnej infekcie. Existuje viacero príčin tohto ochorenia, dôvod môže byť pri každej pacientke iný. Najbežnejšia je ale u žien, ktoré sú sexuálne aktívne.

Okrem rybieho závanu bakteriálnu vaginózu sprevádza:

  • pálenie, najmä počas močenia
  • podráždenie
  • svrbenie
  • pošvový výtok mimo menštruačného krvácania

Netradičný nie je ani zápach ako z „prepotenej telocvične“, neskrýva však žiadne ochorenie. Slaný, či cibuľový puch pravdepodobne spôsobuje nedostatočná hygiena počas menštruačného cyklu.

Riešením je častejšia výmena napáchnutých tampónov, či vložiek a pravidelné sprchovanie sa. Aj to však má svoje medze- mydlá môžete používať len na vonkajší povrch pošvy.

Odborníci neodporúčajú voňavé utierky a spreje, ktoré môžu vagínu podráždiť. Kvôli prílišnej čistotnosti môžete prísť o dobré a zdravé vaginálne baktérie, čo môže viesť k infekcii.

Vyhýbajte sa aj voňavým tampónom a vložkám, spôsobujú podráždenie a alergické reakcie. Lekári podporujú používanie neparfumovaných výrobkov. Zdravej vagíne dopomôže aj nosenie vzdušného bavlneného spodného prádla.  

Čudný zápach v tehotenstve

I keď sa o vaginálnom zápachu počas tehotenstva veľmi nehovorí, je úplne normálny. Niektoré štatistiky uvádzajú, že ním trpí až 65% žien. Odborníci i matky sa zhodujú, že s najväčšou pravdepodobnosťou aróma zmizne, akonahle sa dieťa narodí a preto nie je potrebné sa znepokojovať.

Bežná súčasť tehotenstva

Tento jav môže byť dokonca jedným z prvých príznakov, že ste tehotná. Od slabého pachu, až po veľmi silný smrad. Každé tehotenstvo je úplne iné a preto sa líši aj zápach. Pri jednom tehotenstve sa aróma vyskytnúť môže a pri ďalšom už môže byť vagína bez vône. Váš zápach dokonca môže byť zreteľnejší počas určitých trimestrov.

Prečo sa to deje?

Zápach pošvy k tehotenstvu patrí, ak však tam dole páchnete po rybách, nechajte sa vyšetriť. Smrad je príznakom infekcie, či vírusu. Tehotné trpia väčším rizikom na tvorbu kvasinkových infekcií, preto netreba zanedbať návštevu lekára.

Za všetkým môžu byť aj hormóny. Telo budúcej matky prechádza veľkými hormonálnymi zmenami. Premeny tela spôsobujú zvýšené vylučovania z pošvy, ktoré často spôsobuje silný zápach.

Dôležité je aj stravovanie a nové chute budúcej mamičky. Príčinou nepríjemného zápachu môžu byť korenisté jedlá, ryby, káva, cesnak, cibuľa, brokolica a mliečne výrobky.  Svoju rolu zohráva aj nedodržiavanie pitného režimu.

Čo spôsobuje hnilobný zápach z pošvy?

Zhnitý zápach, pripomínajúci skazené mäso či mŕtvy organizmus, rozhodne nie je bežný. Najčastejšie však nie je na vine vagína, problémom je niečo v nej- zabudnutý tampón. Ťažkosti s tampónom, ktorý sa tam dole stratil na celé dni, niekedy aj týždne, je oveľa bežnejší, ako si myslíte.

Starý tampón nie je hanba

Gynekológovia priznávajú, že s týmto problémom ženy prichádzajú do ambulancie pravidelne. Ak cítite smrad, pri ktorom sa vám obracia žalúdok, nehanbite sa navštíviť lekára. Odborník veľmi ľahko odstráni uviaznutý tampón a zbaví vás hnilobného zápachu. Ak sa tampón neodstráni, môže byť nebezpečný pre vaše zdravie.

Keď viete, že o tampón určite nejde, no neustále pociťujete nepríjemný a intenzívny smrad, treba ihneď kontaktovať lekára. 

 

K zápachu sa môžu pridať aj ďalšie symptómy:
·   svrbenie alebo pálenie
·   bolesť
·   bolesť počas sexu
·   hustý, tvarohový výtok
·   vaginálne krvácanie nesúvisiace s menštruáciou, ani s prudkým sexom

Ako sa zbaviť vaginálneho zápachu

Ako odstrániť rybací zápach - čistenie, strava, doplnky stravy, zmena životného štýlu

Existuje niekoľko vecí, ktoré môžete vyskúšať doma a ktoré vám môžu pomôcť vyriešiť  nepríjemný zápach tam dole. Ak však máte obavy, necítite sa dobre, alebo máte iné príznaky určite navštívte svojho lekára.

Pravidelná hygiena je pri vaginálnom zápachu veľmi dôležitá, no netreba to preháňať. Nepoužívajte žiadne sprchovacie gély a prostriedky s farbami alebo silnou vôňou. Namiesto toho skúste na čistenie okolia pošvy jemné mydlo a vodu. V žiadnom prípade si nedávajte nič do pošvy a nepokúšajte sa o umývanie vnútra vagíny. Následne pošvu jemne osušte a zabudnite na príliš tesné spodné prádlo.

Niektoré potraviny môžu spôsobiť nepríjemný zápach. Odsledujte si, ktoré jedlá sú za vznikom vaginálneho smradu a snažte sa ich jesť s mierou. Najčastejšie ide o špargľu, brokolicu, podaktoré koreniny, cesnak, cibuľu a niektoré druhy rýb. Tieto potraviny sú však považované za zdravé, preto ich z jedálnička nevylúčte úplne.

Probiotiká môžu byť užitočné pri obnovovaní bakteriálnej rovnováhy v črevách, ale aj vo vagíne. Výber vhodných doplnkov stravy konzultujte so svojim lekárom, alebo lekárnikom.

Príčinou vášho cibuľového, rybacieho, či zhnitého zápachu môže byť nadmerné potenie. Ak ste pod neustálym stresom, vaša vagína sa vám snaží naznačiť, aby ste spomalili. Počúvnite ju.

LactoFeel

Vynikajúcim riešením a prvou pomocou je vaginálny gél s klinicky overenou účinnosťou, ktorý je voľne dostupný v každej lekárni. LactoFeel obsahuje dve látky, ktoré sú potrebné na nastolenie rovnováhy vnútorného prostredia pošvy, a to –  kyselinu mliečnu a glykogén.

Kyselina mliečna okamžite vytvorí potrebné prirodzene kyslé prostredie v pošve. Tým sa rýchlo zastaví množenie škodlivých baktérií, podporí sa rast baktérií kyseliny mliečnej. Glykogén podporuje tento ozdravný proces, pretože slúži ako živina pre baktérie kyseliny mliečnej a napomáha ich rýchlemu množeniu.

LactoFeel zmierňuje a odstraňuje nepríjemnosti a problémy, ktoré často spôsobujú vaginálny zápach.  Je možné ho používať preventívne, ale aj vtedy, ak už problémy nastanú. Keďže vaginálny gél Lactofeel napodobňuje prirodzené obranné mechanizmy v pošve, je jemný i bezpečný a môže sa užívať počas tehotenstva aj dojčenia.

Každé balenie Lactofeelu obsahuje 7 túb na jednorazové použitie. Obsah je tak prakticky a hygienicky balený v tube s aplikátorom. Je vhodný aj na cestovanie, takže vás nepríjemnosti nezaskočia, ani keď budete mimo domova.