Najrýchlejšou cestou, ako obnoviť rovnováhu vnútorného prostredia pošvy, je zabezpečiť prísun kyseliny mliečnej a glykogénu.

Nasledujúce tipy pre každodennú intímnu starostlivosť a liečbu ochorení vám pomôžu ostať zdravou a voňavou.

DOBRÉ RADY

Vaginálne infekcie sa zvyknú chronicky opakovať. Odporúčame vám používať preventívne vaginálny gél s obsahom kyseliny mliečnej a glykogénu.

Umývajte sa iba vodou alebo používajte pH-neutrálne čistiace gély, ktoré nenarúšajú prirodzenú flóru pošvy. Prehnaná starostlivosť, čistenie parfumovanými gélmi alebo mydlami či intímne spreje môžu narušiť prirodzenú rovnováhu a v pošve sa ľahko začnú množiť škodlivé baktérie.

Baktérie sa najlepšie rozmnožujú vo vlhkom a teplom prostredí. Syntetická spodná bielizeň nie je veľmi priedušná, drží teplo a vlhko. Uprednostnite radšej bavlnené materiály. Bavlna vstrebáva vlhkosť, čím udržiava intímne miesta v suchu.

Tampóny alebo vložky používajte výhradne počas menštruácie, pretože ich pravidelné nosenie môže viesť k suchosti pošvy. Pokiaľ používate denné intímky, vyberajte tie neparfumované a bez syntetických materiálov. Pokiaľ trpíte infekciou, nepoužívajte tampóny ani prostriedky na intímnu hygienu.

Spermie majú inú hodnotu pH ako pošva. Preto je po pohlavnom styku vhodné umyť si intímne partie čistou vodou.

Predovšetkým v tehotenstve je intímne zdravie mimoriadne dôležité. Bakteriálna vaginóza môže totiž tehotenstvo negatívne ovplyvniť. Nepodceňujte prevenciu a nevynechávajte pravidelné kontroly u vášho gynekológa.

Precvičte si telo, nadýchajte sa čerstvého vzduchu, trošku sa prejdite po slniečku, načerpáte tak novú energiu. Počas chladných zimných mesiacov je silný imunitný systém dôležitý. Pravidelné prechádzky na mrazivom vzduchu a návštevy sauny posilnia vašu imunitu. Ale pozor! Na kúpaliskách a vo verejných saunách sa môžu baktérie v teplom a vlhkom prostredí dobre rozmnožovať. Seďte preto vždy na čistom uteráku. Po kúpaní a plávaní sa osprchujte, dobre osušte, prípadne si vymeňte plavky za suché.

Škodlivé baktérie milujú cukor a vďaka tučným, sladkým jedlám s minimom vlákniny sa im darí dobre rozmnožovať. Vyhladujte ich a doprajte si množstvo citrusov a zeleniny.

SKLON K OCHORENIAM

Kedy som náchylná na ženské intímne ochorenia?

Príčin, ktoré spôsobujú nerovnováhu vo vnútornom prostredí pošvy je viacero. Ich výsledkom je pokles baktérií kyseliny mliečnej a zvýšená hodnota pH v pošve, čo vytvorí podmienky pre vstup a rozšírenie sa škodlivých baktérií.

Rizikové faktory

  • hormonálne zmeny, napr. počas tehotenstva, v období menopauzy alebo pri používaní hormonálnych antikoncepčných metód
  • zvýšenie hodnoty pH, napr. dlhotrvajúcou menštruáciou, prehnanou intímnou hygienou alebo pohlavným stykom
  • užívanie liekov, predovšetkým antibiotík
  • ochrana pred otehotnením vnútromaternicovým telieskom
  • oslabenie imunitného systému, napr. stresom alebo chorobou
  • suchosť pošvy

Liečba ochorení

Nechajte sa vyšetriť odborníkom. Lekár vám najpresnejšie stanoví vašu diagnózu. V prípade bakteriálnej vaginózy a trichomoniázy sa na liečbu používajú antibiotiká, pri kandidóze antimykotikum. Tieto lieky však okrem škodlivých látok ničia aj prospešné baktérie kyseliny mliečnej, ktoré sa prirodzene nachádzajú v pošve a zabezpečujú jej zdravé, mierne kyslé prostredie. Zmena bakteriálnej rovnováhy v pošve má za následok opakovaný návrat intímnych problémov. U polovice vyliečených antibiotikami sa choroba vráti do 4 až 6 týždňov, u takmer 70 % vyliečených pacientok sa znovu objaví do 3 mesiacov. Po liečbe antibiotikami či antimykotikami sa preto odporúča doplniť baktérie kyseliny mliečnej.

Lekárne ponúkajú množstvo produktov, ktoré si môžete zakúpiť bez lekárskeho predpisu. Niektoré z nich nahrádzajú baktérie kyseliny mliečnej laktobacilmi, ktoré pochádzajú z mliečnych výrobkov. Tie však majú nižšiu účinnosť, pretože sa v pošve za normálneho stavu nenachádzajú a nedokážu tak dostatočne priľnúť k jej stene ani v nej optimálne rásť.

Vaginálny gél Lactofeel obsahuje dve prírodné látky – kyselinu mliečnu, ktorá okamžite napraví pH hodnotu pošvy a glykogén, ktorý podporuje rast zdraviu prospešných baktérií kyseliny mliečnej. Je klinicky dokázané, že Lactofeel je bezpečný a účinný pri obnove a udržiavaní pH rovnováhy v pošve, čím uľavuje od nepríjemných pocitov a bolestí. Pôsobí aj preventívne. Dokáže neutralizovať nepríjemný zápach. Lactofeel sa jednoducho a hygienicky používa. Je praktický aj počas ciest a dovoleniek. Jeho používanie je bezpečné aj počas tehotenstva, dojčenia či menštruácie. Nemá žiadne vedľajšie neželané účinky.

Trh s výrobkami intímnej hygieny pre ženy je bohatý na množstvo produktov, ktoré prekrývajú zápach, osviežujú alebo zmierňujú svrbenie v pošve. Tieto typy výrobkov však iba dočasne maskujú príznaky vaginálnej infekcie a neliečia ochorenie. Niektoré, ako napríklad vaginálna sprcha stav ešte zhoršujú. Ich použitie môže predstavovať riziko, pretože skrývajú príznaky vaginálnej infekcie, ktoré zostávajú nediagnostikované. Neliečené tak môžu spôsobiť neželané problémy.